Źródła finansowania

Powiedziałam już trochę o tym jak pisać wnioski o dofinansowanie. W dwóch artykułach dzielę się tym JAK, ale nie dodaję GDZIE. Ten wpis ma to uzupełnić 🙂

Podobnie jak w innych wpisach na moim blogu chcę aby wiedza, którą się dzielę była maksymalnie uniwersalna. Warto jednak zaznaczyć, że moje działania skupiają się wokół działań społecznych i kulturalnych. Jeśli więc pracujesz w organizacji pozarządowej lub instytucji kultury, jesteś we właściwym miejscu. Działasz w grupie nieformalnej? Również znajdziesz tutaj coś dla siebie.

Z artykułu dowiesz się gdzie szukać informacji o dotacjach, jak myśleć o finansowaniu działań, skąd pozyskiwać pieniądze?

Gdzie szukać informacji?

1.NGO.PL – klasyk! Zakładka “fundusze” to skarbnica wiedzy. A wyszukiwanie po terminie naboru, np. “w tym tygodniu” to pokarm dla każdego kto lubi pracować na deadlinie 🙂

2.Eurodesk – raj dla organizacji młodzieżowych i każdego kto lubi działania międzynarodowe.

3.Fundusze Europejskie – wyszukiwarka dotacji unijnych, dla każdego – firm, samorządów, NGO, instytucji. Link prowadzi bezpośrednio do programów dla pozarządówki.

4.BIP – Biuletyn Informacji Publicznej Twojego województwa, powiatu, gminy i miasta. To miejsce gdzie jednostki publikują informacje o aktualnych konkursach. Jeśli szukasz środków na działania, warto tam zaglądać, nawet raz w miesiącu. Różnie bywa w samorządach z upowszechnianiem informacji, BIP jest najpewniejszym ich źródłem i warto się przyzwyczaić do jego sprawdzania.

5.Google – niby oczywiste, ale wielokrotnie szukałam środków wpisując słowa kluczowe w wyszukiwarkę. Konkursów jest bardzo dużo. Część z nich ogłaszają fundacje korporacyjne albo organizacje i dopiero na ich stronie internetowej znajdziesz informacje.

6.Grupy na FB – Konkursy dla NGO, Łowcy stypendiów, NGO. Konkursy. Granty. Dotacje., samopomoc reżysersko – dramaturgiczna wymiana informacji o konkursach. Pomiędzy dziesiątkami ogłoszeń o komercyjnym pisaniu wniosków czy dotacjach na firmę znajdziesz info o najnowszych naborach. Warto szukać grupek, które skupiają się wokół danego tematu – jak wymieniona wyżej samopomoc reżysersko-dramaturgiczna, gdzie można znaleźć mnóstwo nowinek o rezydencjach artystycznych i konkursach branżowych.

Jak myśleć o finansowaniu?

Pomyśl o finansowaniu swoich działań jak o siedzeniu na miękkim krześle. Ma dawać Ci komfort. Jeśli krzesło ma 4 nogi, możesz wygodnie się rozsiąść i swobodnie pracować. Jeśli 3, musisz odrobinę uważać. Przy 2 nogach wymaga to sporo ekwilibrystyki. A przy 1… cóż, w każdej chwili możesz upaść. Kilka źródeł finansowania da Ci poczucie bezpieczeństwa. Nawet jeśli dostaniesz jedną, dużą, dotację warto ją podeprzeć innymi środkami. Wiesz przecież, że każdy projekt kiedyś się kończy. Warto też zadbać o elastyczność działań.

Crowdfounding, sponsoring, darowizna, patronat, dotacja, grant, zbiórka…

Skąd pozyskiwać pieniądze?

Od wszystkich, którym może zależeć na Twoim działaniu. Zastanów się jaki jest wpływ tego co robisz, kto na tym korzysta, jakie są długofalowe rezultaty, jaką zmianę proponujesz? Idąc tym kluczem zidentyfikuj:

1.Instytucje rządowe, samorządowe – które ministerstwa, urzędy, wydziały, realizują zadania o podobnych celach? Obserwuj je. Zaglądaj do BIP, umów się na spotkanie.

2.Firmy, organizacje, fundacje – o podobnych celach i wartościach. Buduj sieć kontaktów, proponuj współpracę.

3.Osoby, grupy zainteresowań, beneficjenci_tki, mieszkańcy_ki – kim są? Zadbaj o komunikację i przejrzystą ścieżkę – jak można Ci pomóc?

Każdy podmiot, który ma podobne cele może być Twoim sprzymierzeńcem. Patrz szerzej. Oprócz konkursów grantowych jest wiele innych ścieżek zdobywania funduszy. Obserwuj organizacje, akcje, podobne do Twoich. Zwracaj uwagę na logotypy i wymieniane współprace. Orientuj się, jak robią to inni.

Buduj stabilność finansową swoich działań. Testuj nowe ścieżki pozyskiwania środków. Sprawdzaj co działa i jak najwięcej mów o tym czego potrzebujesz!

Korzystasz z moich treści? https://buycoffee.to/izagawecka