Iza Gawęcka WenDo

WenDo

Czym jest WenDo?

WenDo to metoda, która ma na celu naukę samoobrony i budowania asertywnej postawy. Skierowana jest do dziewcząt, kobiet i osób, które odebrały socjalizację do roli kobiety ponieważ opiera się na wspólnocie tego doświadczenia.

Kształtowała się na przełomie lat 60/70 XX w. w Kanadzie. Neda i Ann Paige, małżeństwo z Toronto zajęło się tematem na wieść o morderstwie Kitty Genovese w Nowym Jorku 13 marca 1964 roku. Doktor Paige, optometrystka, poświęciła się stworzeniu programu nauczania kobiet, jak się chronić . Ned i Anne praktykowali jujutsu, karate i judo, czerpali ze znanych ciosów szukając takich, które można łatwo przyswoić i dostosować. Z biegiem lat, w miarę jak coraz więcej kobiet angażowało się w WenDo, metoda ewoluowała o praktyki spoza fizycznej samoobrony. Do stworzenia „Drogi” (Do z japońskiego „Droga”) „Kobiet” (Wen od angielskiego „Woman”) przyczyniła się skala przemocy zarówno na ulicy jak i w domu przy jednoczesnej bierności służb. W imię hasła „Our bodies, our experiences, our expertise!” WenDo opiera się na wspólnocie doświadczeń osób uczestniczących. Zajęcia prowadzone są na całym świecie. W niektórych krajach WenDo udaje się powoli wprowadzać do szkół, w innych nie ma jeszcze trenerek. W Polsce przeszkolonych do prowadzenia warsztatów jest kilkadziesiąt osób.

WenDo nie jest sztuką walki. Jest warsztatem podczas którego uczymy się jak skutecznie chronić swoich granic zarówno fizycznych jak i psychicznych. Uczymy jak reagować na przemoc. WenDo wzmacnia poczucie pewności siebie i poczucie sprawczości.

Podczas warsztatów WenDo uczymy:

  • uwolnień
  • ciosów i kopnięć
  • korzystania z głosu
  • asertywnej komunikacji
  • dbania o dobrostan

Informacje dla osób uczestniczących:

Jeśli chcesz uczestniczyć w warsztacie WenDo koniecznie zgłoś nam, osobom prowadzącym, następujące sytuacje:

  1. Problemy zdrowotne, urazy i kontuzje, fakt bycia w ciąży, niepełnosprawności – te informacje pomogą nam dostosować ćwiczenia do Twoich potrzeb.
  2. Chęć uczestnictwa razem z osobą bliską (np. matka i córka) bądź osobą, z którą jesteś w relacji hierarchicznej (np. kierowniczka i pracownica) – skonsultuj z nami tę sytuację.
  3. Złe samopoczucie podczas warsztatu.

Prosimy Cię:

  1. Jeśli jesteś w trakcie leczenia psychiatrycznego lub terapii skonsultuj udział w warsztacie z lekarzem_ką, psychologiem_żką.
  2. Warsztat stanowi całość od pierwszej do ostatniej godziny, dlatego wymagana jest obecność na całych zajęciach. Przyjdź punktualnie.
  3. Weź wygodny strój i obuwie.

W czasie warsztatów masz prawo odmówić odpowiedzi na pytania oraz odmówić udziału w proponowanym ćwiczeniu.

Informacje organizacyjne:

Warsztaty WenDo trwają 12 godzin zegarowych (w tym przerwy), w wariantach:

  • dwa dni po 6 godzin
  • trzy dni po 4 godziny
  • cztery dni po 3 godziny

Warsztaty krótsze niż 12 godzin zegarowych nie są warsztatami WenDo ale mogą zawierać elementy inspirowane tą metodą.

W warsztatach mogą uczestniczyć osoby od 7 roku życia bez limitu wieku. Grupy powinny być zbliżone do siebie doświadczeniem. Przykładowe przedziały wiekowe to: 7-8 lat, 9-10 lat, 11-12 lat, 13-15 lat, 16-18 lat, 18-21 lat, 20-26 lat, 25-35 lat, 20+, 65+ itp. Każdorazowo konsultujemy zakres wieku w zależności od innych czynników.

Grupa może liczyć od 8 do 14 osób. W przypadku prowadzenia warsztatu przez jedną trenerkę maksymalnie 10 osób.

Sala warsztatowa powinna liczyć min. 25mkw wolnej przestrzeni i umożliwić wszystkim osobom uczestniczącym siedzenie we wspólnym kręgu.

Koszt warsztatu WenDo to około 4800zł.

Warsztaty prowadzimy w duecie trenerskim Iza Gawęcka i Gabriela Galdámez Muñoz: Bodyworkerka, feministka. W życiu prywatnym i zawodowym interesuje się tematem integracji i połączenia (z własnym ciałem, innymi osobami, przyrodą) oraz dobrostanem psychofizycznym i społecznym. Współtwórczyni ekofeministycznego kolektywu W(y)Puszczone, zajmującego się organizacją wzmacniających obozów leśnych dla dziewczynek* i kobiet* oraz kolektywu Ucieleśnienie, zajmującego się wspieraniem oddolnych grup aktywistycznych poprzez indywidualne sesje masażu i warsztaty.

Miejsca, gdzie pracowałyśmy i gdzie można poprosić o rekomendację naszych warsztatów:

Piwnica Labiryntu w Lublinie

Ośrodek Teatralny Kana w Szczecinie

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

Staromiejski Dom Kultury w Warszawie

I Społeczne Liceum Ogólnokształcące Bednarska

Lubelski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża

Fundacja Strefa Dorastania

Scena Kobiet w Toruniu

Mikroszkoła Włochy (krótkie warsztaty inspirowane metodą Wendo)

Stowarzyszenie Pomocy i Interwencji Społecznej (krótkie warsztaty inspirowane metodą Wendo)

Centrum Aktywności Młodzieży w Krośnie (krótkie warsztaty inspirowane metodą Wendo)