WenDo

Grupa uśmiechniętych kobiet po treningu WenDo, pozujących w dwóch rzędach, trenerki z przodu

Czym jest WenDo?

WenDo to metoda, która ma na celu naukę samoobrony i budowania asertywnej postawy. Skierowana jest do dziewcząt, kobiet i osób, które odebrały socjalizację do roli kobiety ponieważ opiera się na wspólnocie tego doświadczenia.

Kształtowała się na przełomie lat 60/70 XX w. w Kanadzie. Neda i Ann Paige, małżeństwo z Toronto, zaczęło tworzyć podwaliny tej metody na wieść o morderstwie Kitty Genovese w Nowym Jorku 13 marca 1964 roku. Doktor Paige, optometrystka, poświęciła się stworzeniu programu nauczania kobiet, jak się chronić. Ned i Anne praktykowali jujutsu, karate i judo, czerpali ze znanych ciosów szukając takich, które można łatwo przyswoić i dostosować. Z biegiem lat, w miarę jak coraz więcej kobiet angażowało się w WenDo, metoda ewoluowała o praktyki spoza fizycznej samoobrony. Do stworzenia “Drogi” (Do z japońskiego “Droga”) “Kobiet” (Wen od angielskiego “Woman”) przyczyniła się skala przemocy zarówno na ulicy jak i w domu przy jednoczesnej bierności służb. W imię hasła “Our bodies, our experiences, our expertise!” WenDo opiera się na wspólnocie doświadczeń osób uczestniczących. Zajęcia prowadzone są na całym świecie. W niektórych krajach WenDo udaje się powoli wprowadzać do szkół, w innych nie ma jeszcze trenerek. W Polsce przeszkolonych do prowadzenia warsztatów jest kilkadziesiąt osób.

WenDo nie jest sztuką walki. Jest warsztatem podczas którego uczymy się jak skutecznie chronić swoich granic zarówno fizycznych jak i psychicznych. Uczymy jak reagować na przemoc. WenDo wzmacnia poczucie pewności siebie i poczucie sprawczości.

Trenerki

Warsztaty prowadzimy w duecie trenerskim – ja, czyli Iza Gawęcka i Gabriela Galdámez Muñoz: bodyworkerka, feministka, która w życiu prywatnym i zawodowym interesuje się tematem integracji i połączenia (z własnym ciałem, innymi osobami, przyrodą) oraz dobrostanem psychofizycznym i społecznym. Współtwórczyni ekofeministycznego kolektywu W(y)Puszczone, zajmującego się organizacją wzmacniających obozów leśnych dla dziewczynek* i kobiet* oraz kolektywu Ucieleśnienie, zajmującego się wspieraniem oddolnych grup aktywistycznych poprzez indywidualne sesje masażu i warsztaty.

Do współpracy zapraszam również inne, doświadczone trenerki WenDo.

Jeśli chcesz uczestniczyć w warsztacie WenDo, powinnaś wiedzieć o paru istotnych kwestiach.

złe samopoczucie, problemy zdrowotne, urazy i kontuzje, fakt bycia w ciąży, niepełnosprawności – te informacje pomogą nam dostosować ćwiczenia do Twoich potrzeb.

chęć uczestnictwa razem z osobą bliską (np. matka i córka) bądź osobą, z którą jesteś w relacji hierarchicznej (np. kierowniczka i pracownica) – skonsultuj z nami tę sytuację.

chęć udziału w warsztacie jeśli jesteś w trakcie leczenia psychiatrycznego lub terapii.

Warsztat stanowi całość od pierwszej do ostatniej godziny, dlatego wymagana jest obecność na całych zajęciach.

wygodny strój i obuwie.

w czasie warsztatów masz prawo odmówić odpowiedzi na pytania oraz odmówić udziału w proponowanym ćwiczeniu.

Jak wyglądają warsztaty WenDo?

Warsztaty WenDo trwają 12 godzin zegarowych (w tym przerwy), w wariantach:

 • dwa dni po 6 godzin
 • trzy dni po 3,5-4 godziny
 • cztery dni po 3 godziny

Warsztaty krótsze niż 12 godzin zegarowych nie są warsztatami WenDo ale mogą zawierać elementy inspirowane tą metodą. Organizujemy takie formy również dla społeczności LGBTQ+.

W warsztatach mogą uczestniczyć osoby od 7 roku życia bez limitu wieku. Grupy powinny być zbliżone do siebie doświadczeniem. Przykładowe przedziały wiekowe to: 7-8 lat, 9-10 lat, 11-12 lat, 16-18 lat, 30-50 lat, 20+, 65+ itp. Każdorazowo konsultujemy zakres wieku w zależności od innych czynników.

Grupa może liczyć od 8 do 14 osób. W przypadku prowadzenia warsztatu przez jedną trenerkę maksymalnie 10 osób.

Sala warsztatowa powinna liczyć min. 50mkw wolnej przestrzeni i umożliwić wszystkim osobom uczestniczącym siedzenie we wspólnym kręgu.

Iza Gawęcka pozująca z zaciśniętą pięścią

Miejsca, gdzie pracowałyśmy

Tu można poprosić o rekomendację naszych warsztatów:

 • Piwnica Labiryntu w Lublinie
 • Ośrodek Teatralny Kana w Szczecinie
 • Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu
 • Staromiejski Dom Kultury w Warszawie
 • I Społeczne Liceum Ogólnokształcące Bednarska
 • Lubelski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża
 • Fundacja Strefa Dorastania
 • Scena Kobiet w Toruniu
 • Mikroszkoła Włochy (krótkie warsztaty inspirowane metodą Wendo)
 • Stowarzyszenie Pomocy i Interwencji Społecznej (krótkie warsztaty inspirowane metodą Wendo)
 • Centrum Aktywności Młodzieży w Krośnie (krótkie warsztaty inspirowane metodą Wendo)

NEWSLETTER

IZAGAWECKA.PL

Bądź na bieżąco z najświeższą wiedzą i moimi nowymi projektami!

Newsletter przyjdzie do Ciebie maksymalnie 1-2 razy w miesiącu. W każdej chwili możesz z niego zrezygnować.