Trzy x Modrzewska

Napis "trzy x Modrzewska" i adres www strony - izagawecka.pl

Trwa rekrutacja do projektu “Trzy razy Modrzewska”. Jest to efekt mojej współpracy z Simoną Kasprowicz i pieczołowicie szlifowanego pomysłu na odkrycie lubelskiej queerstorii.

Tytuł projektu nawiązuje do książki “Trzy razy Lublin”, pierwszej części tryptyku biograficznego Krystyny Modrzewskiej (lekarki, antropolożki, pisarki, autorki książek wspomnieniowych). Postać ta od lat porusza Simonę, która potrzebą jej odkrycia zaraziła także mnie. Zależało nam aby w projekcie pokazać postać historyczną ważną dla kontekstu lokalnego i wraz z młodzieżą przeprowadzić rodzaj artystycznego “śledztwa”. Kim była Krystyna Modrzewska? Czy mieszkańcy Lublina ją pamiętają? Co możemy wyczytać z jej biografii? Jak doświadczenia mieszkanki Lublina z okresów przedwojennego, wojennego i powojennego konfrontują się z doświadczeniami osób urodzonych po roku 2000? Ale przede wszystkim jak poznana historia może posłużyć do rozmowy o własnej tożsamości, spojrzenia na współczesny Lublin i do jakich eksperymentów artystycznych może nas to doprowadzić.

Modrzewska to postać łącząca doświadczenie uchodźstwa, wielokulturowości i eksplorowania swojej tożsamości płciowej. Są to ważne wątki współczesnych warunków dorastania młodzieży. Przemiany polityczne, społeczne, kryzys migracyjny, rozwój badań nad teorią gender i queer powodują, że osoby młode chcą podejmować te wątki. Dla nas kluczowym jest szukanie śladów różnorodności w źródłach historycznych. Do tych poszukiwań zaprosimy kilkanaście młodych osób. Będziemy szukać w archiwach, książkach, ale także w sobie. Teatralnie jest to dla mnie pytanie najważniejsze – co dana historia porusza w Tobie najbardziej? Jakie wzbudza emocje? Jakie uruchamia wątpliwości? Jak widzisz siebie przeglądając się w lustrze tej opowieści?

Pracę rozpoczniemy jeszcze w lipcu 2022 roku. Jest to możliwe dzięki dotacjom Muzeum Historii Polski oraz Miasta Lublin. Działamy pod parasolem Stowarzyszenia Studnia Pamięci. Na premierę efektów naszej pracy zaproszę Was w okolicach października. Wypatrujcie informacji!