Pomoc Ukrainie

Wyobraź sobie, że cały twój pokój jest wypełniony różnymi przedmiotami, od puszki z kukurydzą, przez kosmetyki, krzesła, stare swetry, lekarstwa i zabawki, jest tego tyle, że nie możesz nic znaleźć. Teraz musisz to uporządkować wedle potrzeb konkretnych ośrodków czy osób.

🪒To jest praca, którą teraz wykonują osoby segregujące dary przekazywane w olbrzymiej ilości. Co pomaga w tej sytuacji?

❤ 1. Upewnij się, że miejsce do którego chcesz przekazać rzeczy potrzebuje dokładnie tych rzeczy. Myślisz sobie „eee pewnie ręczniki też im się przydadzą to dorzucę”. Błąd. Jeśli nie wymienili tego na liście to pewnie mają już pół pokoju ręczników, możliwe że będą im tylko zabierać potrzebną przestrzeń.

❤ 2. Jeśli przygotowujesz paczkę opisz ją hasłowo. Segreguj produkty. Opisane pudełko z kosmetykami osobno, jedzenie osobno.

❤ 3. Jeśli chcesz zorganizować jakąś pomoc zrób research czy ktoś już nie wpadł na podobny pomysł, w 90% przypadków tak, więc połączcie siły. Tutaj pomaga opcja lupki do wyszukiwania wątków na popularnych grupach jak Widzialna Ręka / Visible Hand / Видима рука czy Pomoc dla Ukrainy Допомога Україні: mieszkanie oraz inna pomoc obywatel, w Lublinie Pomoc dla osób z Ukrainy – LUBLIN Допомога людям з України – ЛЮБЛІН.

❤ 4. Jeśli nie masz pewności, że ktoś potrzebuje wolontariuszy lepiej zostań w domu. Koordynowanie grupy ludzi jest bardzo trudne. Dużo krzątających się osób nie pomaga. Zaufaj organizacjom, zgłoś się na listy wolontariuszy Polski Czerwony Krzyż (PCK) i Homo Faber, odezwą się kiedy będą Cię potrzebowali.

Większość z nas nie ma wiedzy psychologicznej a gościmy u siebie osoby, które uciekają przed wojną. Pomyślałam, że przyda nam się wsparcie więc zaprosiłam Olę Korzeniowską, psychiatrkę, aktywistkę społeczną i Pawła z Grupy Pomocy Humanitarnej PCK do rozmowy. W środę 2 marca o 18:00 na FB Camery Feminy przekażemy najważniejsze informacje – o co zadbać i jak rozmawiać, zapraszam do oglądania online!

Przypominam też, że wciąż ważne jest oddawanie krwi, szukanie opcji zatrudnienia dla uchodźców i sprzęt medyczny oraz militarny, który możemy kupić i przekazać.